Okolica City Pearl jest dziś jednym z najprężniej rewitalizowanych obszarów miasta. Ruch uliczny jest wyciszany, przywracane są deptaki, powstają nowe place miejskie, pojawia się coraz więcej nietuzinkowych kawiarenek, restauracji, przestrzeni dla sztuki. City Pearl nie tylko świetnie się wpisuje w tę ideę, ale staje się też ważnym elementem szerszej rewitalizacji historycznej części Szczecina. Ta inwestycja przywraca świetność miejsca, które przed wojną tętniło życiem.
Okolica City Pearl to jedno z tych niezwykłych miejsc, gdzie historia harmonijnie przeplata się z duchem teraźniejszości. Można tego doświadczyć spacerując niespiesznie wśród zabytkowych kamienic, pijąc kawę w modnych kawiarenkach, zajadając lody naJasnych Błoniach. W zasięgu krótkiego spaceru czeka przygoda, jaką jest przejażdżka motorówką wynajętą na nabrzeżu lub wspaniały wieczór ze spektaklem na scenie Teatru Małego czy też koncertem w światowej klasy Filharmonii Szczecińskiej.
City Pearl powstaje w miejscu, które zdefiniowano jako serce miasta już pod koniec lat 80. XIX w., kiedy uwolnione zostało z ciasnych, fortecznych obwarowań. Dumą Szczecina stał się promienisty układ ulic z pięknymi, eklektycznymi kamienicami. W sercu tej zabudowy pozostawiony został obszerny plac, na którym w 1899 roku powstała imponująca hala widowiskowa w kształcie rotundy z wielką kopułą. Nazywana była Zentralhallen (pol.: Hale Centralne). W największej sali dwa tysiące widzów mogło tu oglądać występy cyrkowe, filmy, wysłuchać koncertów, obejrzeć walki bokserskie. W budynku znajdowała się również restauracja, kawiarnia, sale bilardowe, mniejsze sale zgromadzeń. To było rozrywkowe centrum ówczesnego Szczecina. Więcej na temat tego miejsca można przeczytać tutaj. Hala niestety nie przetrwała II wojny światowej, ale to otworzyło dziś możliwość realizacji nie mniej ciekawej inwestycji. Znów będzie tętniło tu życie, chociaż w nieco inny sposób, a zza zabytkowych kamienic ponownie wyłoni się ciekawa architektura.